MENÜ


Covid-19 kapsamında ilk yardım eğitimlerinde alınması gereken önlemler

Zübeyde Özkan - 07/09/2021 757 0 Yorum
Covid-19 kapsamında ilk yardım eğitimlerinde alınması gereken önlemler

Ülkemizde Koronavirüs (Covid 19) salgının yayılmasını önlemek için alınan önlemler  doğrultusunda toplumun, kursiyerlerimizin, eğitmenlerimizin ve ailelerinin sağlıklarını gözeterek Sağlık Bakanlığı'nın almış olduğu karar doğrultusunda eğitim faaliyetlerimize geçici bir süre ara vermiştik.

Toplum olarak bu zor günleri, hep birlikte, dayanışma içinde aşacağımıza ve bu süre sonunda eskisinden daha güçlü, sağlıklı başarılı ve huzur içinde hayatımıza devam edeceğimize yürekten  inandık ve inanıyoruz.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu  tarafından  hazırlanan  ve işletmelerin uyması gereken COVID-19 | SALGIN YÖNETİMİ VE ÇALIŞMA REHBERİ hazırlanmış ve bu rehberde İlk Yardım  Merkezlerinin  alacağı  önlemler detaylı olarak belirtilmiştir. Rehber de belirtilen  tüm hususlar  Merkezimiz tarafından  tamamlanarak. Kaldığımız yerden  eğitimlerimize başlamış bulunmaktayız.

Renk İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak  İlk Yardım Güncel Eğitimlerimiz 06.07.2020 Tarihinden itibaren aktif olarak  başlamıştır. Ay içerisinde  ( 17.07.2020 ve 31.07.2020 tarihlerinde) açacağımız  sınıflarımıza  kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun yanı sıra kurumlarımız tarafımıza ulaşarak  güncelleme eğitimleri için randevu oluşturabilir. 
Temel İlk Yardım Eğitimleri bilindiği üzere 2 günlük eğitimden oluşmaktaydı. Yine alınan  önlemler  kapsamında 2 günlük eğitimin bir günü online eğitim olarak planlanmıştır. Kurumumuz bu kapsamda  kendi güvenlikli sunucularımızda gerekli alt yapı sağlanmış ve eğitim için hazır duruma getirilmiştir.  

Bu kapsam da kursiyerlerimizden  ve kurumlarımızdan gelen en önemli sorulardan biri de bu tarihler arasında  güncelleme eğitim tarihi gelmiş ve geçmiş olanlar için Sağlık Bakanlığı  olumlu görüş bildirmiş bulunmaktadır. 19.12.2019  tarihinden günümüze olan tüm güncellemeler için de kayıt yaptırabilirsiniz.  

Yeni Dönem de hem merkezimiz hem de eğitim verilecek eğitim salonlarında  Alınacak Önlemleri  kısaca şu şekilde özetleyebiliriz.

 1. Eğitim salonlarında görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve içeride uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.
 2. Eğitim salonunun girişinde her gün eğitmenler ve kursiyerlerin ateş ölçümü yapılmalı ve kayıt altına alınmalıdır. Ateş ölçen personel tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanmalıdır. Ateşi 38°C’den yüksek olanlarla öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan /gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olanlar içeri alınmamalı, tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilmelidir.
 3. Eğitim salonlarında kursiyer ve eğitmen sayısı en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde planlanmalıdır. Örneğin; eğitim salonu 40 metrekare ise 40/4=10 kişi (eğitmen ve kursiyerler dahil) olacak şekilde hesaplanmalıdır.
 4. Eğitim salonlarında eğitmenler, kursiyerler ve çalışanlar en az 1 metrelik sosyal mesafeye dikkat etmelidir. Kursiyerler yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı oturmamalıdır. Ders aralarında dinlenme alanlarında sosyal mesafe korunmalı ve maske takılmaya devam edilmelidir. Dinlenme alanlarında koltuk sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenmelidir.
 5. Eğitim salonuna gelen kişiler (kursiyer, diğer çalışanlar ve malzeme getirenler vb.) kuralına uygun ağız ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske takmalıdır. Kursiyerler ve çalışanlar eğitim salonunda bulundukları tüm süre ve süreçlerde maske takmalıdır. Maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilmelidir. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır. Kullanılmış maskeler kapaklı çöp kutularına atılmalıdır. Eğitim salonunda yeterli sayıda yedek maske bulundurulmalıdır. Maskeye ek olarak gözlük veya yüz koruyucu da kullanılmalıdır. Bu ekipmanlar kişiye özeldir.
 6. Eğitim salonlarında el antiseptiği veya en az %70’lik alkol içeren kolonya bulundurulmalıdır. Doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli, üzerine ekleme yapılmamalı ve boşalanı yenisi ile değiştirilmelidir.
 7. Uygulamalar süresince kursiyerler eldiven takmalı, her uygulama sonunda eldivenler değiştirilmeli, her uygulamada el antiseptiği kullanılmalıdır.
 8. Kursiyerlere çay kahve ikramı karton bardaklarla yapılmalı, su ikramı ise tek kullanımlık şişe veya tek kullanımlık bardak su ile yapılmalıdır. Kişiler içeceklerini çay ocağından kendileri almamalıdır. Servis personeli, servis esnasında sosyal mesafeyi korumalı ve temastan kaçınmalıdır.
 9. Tuvaletlere el yıkama ile ilgili bilgilendirici afişler asılmalıdır.
 10. Eğitim salonları pencereler açılarak düzenli bir şekilde sık sık havalandırılmalıdır. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan binaların havalandırması %100 doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır.
 11. Klima ve vantilatörler çalıştırılmamalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan COVID-19 Kapsamında Klima/İklimlendirme Sistemlerinde Alınacak Önlemlere uygun hareket edilmelidir.

Yorum Yaz

Uyarı: Ad Soyad 3 ile 25 karakter arasında olmalıdır!
Uyarı: Geçersiz e-posta adresi!
Uyarı: Yorum Metni 25 ile 1000 karakter arasında olmalıdır!
İlk Yardım (97)
Bizden Haberler (3)

Benzer Yazılar

Antalya – İstanbul uçağında bebeğin hayatını kurtardı

THY'nin Antalya-İstanbul seferini yapan uçakta kalkıştan bir süre sonra Yağız Artan adındaki bebek y..

Turnike Nasıl Uygulanır?

1. İlkyardımcı eline geniş, kuvvetli ve esnemeyen bir sargı alır. 2. Şerit yarı uzunluğunda katla..

Burkulma durumunda hastaya nasıl müdahale edilmelidir?

Burkulan bölgeye sıkıştırıcı bir bandajla burkulan eklem tespit edilir, Şişliği azaltmak için bölg..

Sedyeye Yerleştirme Teknikleri Nelerdir

Sedyeye yerleştirme tekniklerini dört başlık altında inceleyebiliriz. 1. Kaşık Tekniği Bu te..

Solunum Yoluyla Zehirlenmede İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Zehirli maddenin solunum yolu ile alınmasıyla oluşur. Karbon monoksit (tüp kaçakları, şofben, ..

Kan Şekeri Düşüklüğü Nedir?

En az 8 (ideal olarak 10) saat aç kaldıktan sonra ölçülen şeker düzeyine, ‘açlık kan şekeri’ adı ver..

Havale nedir?

Sinir sisteminin merkezindeki bir tahriş (irritasyon) yüzünden beyinde meydana gelen elektriksel boş..

menu