MENÜ


Kısa mesafede acil (süratli) taşıma teknikleri nelerdir?

Zübeyde Özkan - 09/11/2021 18343 0 Yorum
Kısa mesafede acil (süratli) taşıma teknikleri nelerdir?
 1. Kucakta taşıma 
 2. İlkyardımcının omzundan destek alma
 3. Sırtta taşıma
 4. Omuzda taşıma (İtfaiyeci yöntemi) 
 5. İki ilkyardımcı ile ellerin üzerinde taşıma (Altın Beşik Yöntemi)
 6. İki elle:
 7. Üç elle
 8. Dört elle
 9. Kollar ve bacaklardan tutarak taşıma
 10. Sandalye ile taşıma

 

1.Kucakta Taşıma
Bilinci açık olan çocuklar ve hafif yetişkinler için kullanışlı bir yöntemdir. Bir ilkyardımcı tarafından uygulanır. İlkyardımcı bir eliyle hastanın dizleri altından kavrar, diğer eliyle belinden kavrar ve hızlı bir şekilde güvenli alana taşıma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

2. İlk Yardımcının omzundan destek alma
Bilinci açık, hafif yaralı ve yürüyebilecek durumdaki hasta/yaralıların taşınmasında kullanılır. Bir ilkyardımcı tarafından uygulanır. Bu yöntem iki kişi ile de uygulanabilir. İlkyardımcı bir eliyle hastanın belinden kavrar, diğer eliyle de kendi boynuna doladığı hastanın bileğinden kavrar ve hasta/ yaralıya destek olarak güvensiz alandan güvenli alana taşıma gerçekleştirilmiş olunur.

3. Sırtta Taşıma
Bilinci açık hastaları taşımada kullanılır. Bir ilkyardımcı tarafından uygulanır. Sırtta taşıma işleminde taşıma yaparken; ilkyardımcı hasta/ yaralıya sırtını döner ve yaralının dizlerinin altından kavrar, yaralıya da kollarını boynuna dolamasını söyler ve hızlı bir şekilde güvenli alana taşıma gerçekleştirilir.

4. Omuzda Taşıma (İtfayeci Yöntemi)
Yürüyemeyen ya da bilinci kapalı olan kişiler için kullanılır. Bir ilkyardımcı tarafından uygulanır. Bu taşıma tekniğinde önce ilkyardımcı hasta/yaralının koltuk altlarından kavrayarak kendine doğru çeker, ardından çömelerek sağ kolunu hasta/yaralının bacaklarının arasından geçirir hasta/yaralının vücudunu sağ omzuna alır, sol eliyle yaralının sağ bileğinden kavrar ve ayağa kalkar. Boşta kalan eliyle de özellikle merdiven inip çıkarken destek alabilir.

5. İki İlk Yardımcı İle Ellerin Üzerinde Taşıma (Altın Beşik Yöntemi)

 • Hasta/yaralının bilinci açık ciddi bir yaralanması yoksa ve yardım edebiliyorsa iki, üç, dört elle altın beşik yapılarak taşınır. 
 • İki elle: İki ilkyardımcının birer eli boşta kalır, bu elleri birbirlerinin omzuna koyarlar, diğer elleri ile bileklerinden kavrayarak hasta/yaralıyı oturturlar.
 • Üç elle: Birinci ilkyardımcı bir eli ile ikinci ilkyardımcının omzunu kavrar, diğer eli ile ikinci ilkyardımcının el bileğini kavrar. İkinci ilkyardımcı bir el ile birinci ilkyardımcının bileğini, diğer eli ile de kendi bileğini kavrar.
 • Dört elle: İlkyardımcılar bir elleri ile diğer el bileklerini, öbür elleri ile de birbirlerinin bileklerini kavrarlar.

6. Kollar ve Bacaklardan Tutarak Taşıma
Hasta/yaralı bir yerden kaldırılarak hemen başka bir yere aktarılacaksa kullanılır. İki ilkyardımcı tarafından uygulanır.

7. Sandalye ile Taşıma
Hasta/yaralının bilinci açık olması gereklidir. İki ilkyardımcı tarafından uygulanır. Hastanın devrilme tehlikesi, sandalyenin kırılması gibi tehlikeleri olsa da özellikle merdiven inip çıkarken çok kullanışlı bir yöntemdir.

Yorum Yaz

Uyarı: Ad Soyad 3 ile 25 karakter arasında olmalıdır!
Uyarı: Geçersiz e-posta adresi!
Uyarı: Yorum Metni 25 ile 1000 karakter arasında olmalıdır!
İlk Yardım (97)
Bizden Haberler (3)

Benzer Yazılar

İşyerinizde ilk yardımcınız var mı?

İş sağlığı ve güvenliği ile birlikte işverene çok büyük bir sorumluluk doğuyor. Bunların içerisinde ..

Bebeklerde temel yaşam desteği

Kendisinin ve bebeğin güvenliğinden emin olunur, Ayak tabanına hafifçe vurarak bilinci kontrol edi..

Temel yaşam desteği

Solunum Durması: Solunum hareketlerinin durması nedeniyle vücudun yaşamak için ihtiyacı olan oksije..

Dünya ilk yardım günü kutlu olsun

Her yıl eylül ayının ikinci haftası cumartesi gününde kutlanan Uluslararası Kızıl Haç ve Kızılay der..

Hasta ve yaralının değerlendirmesi

Yüksek bir stres ve panik ortamının yoğun olduğu acil durumlarda olay yerinde hızlı bir şekilde nele..

menu